Ogłoszenia lokalne - pasaż handlowy
Ogłoszenia lokalne pasaż handlowy
inwestycje

Warto przeczytać

www.kredytuj.pl Rozwiązania kredytowe dla Ciebie, Kredyty mieszkaniowe, Kredyty samochodowe, Kredyty konsumpcyjne, Kredyty dla firm, Leasing, Kredyty Hipoteczne, Kredyty zdrożeją, a raty na zero procent znikną, Pożyczki Hipoteczne, Refinansowanie, Kredyty Konsolidacyjne, Kredyty gotówkowe, Karty kredytowe Kredyty zdrożeją, a raty na zero procent znikną

www.kredytuj.pl Rozwiązania kredytowe dla Ciebie!!!
Kredyty mieszkaniowe, Kredyty samochodowe, Kredyty konsumpcyjne, Kredyty dla firm, Leasing, Kredyty Hipoteczne, Pożyczki Hipoteczne, Refinansowanie, Kredyty Konsolidacyjne, Kredyty gotówkowe, Karty kredytowe Kredyty zdrożeją, a raty na zero procent znikną

Kredyty zdrożeją.

Kredyty zdrożeją.

Chcesz kupić telewizor na raty albo pożyczyć pieniądze na remont łazienki? Lepiej się spiesz. Przyciśnięte finansowym kryzysem banki najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu zaczną podnosić oprocentowanie kredytów gotówkowych. Miesięczne raty mogą wzrosnąć od kilku do nawet 10 proc.


Michał Macierzyński, analityk portalu Bankier.pl, prognozuje, że już w październiku wiele banków może podjąć decyzję o podwyżce oprocentowania kredytów konsumpcyjnych o 1-2 punkty procentowe. - Podwyżka wydaje się bardzo prawdopodobna. Rośnie koszt pieniądza, coraz więcej banki płacą za lokaty, mają problem z pozyskaniem pieniędzy od partnerów. Do tej pory skupiały uwagę na podnoszeniu oprocentowania kredytów hipotecznych, teraz przyjdzie czas na pożyczki - mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance.

Dziś oprocentowanie pożyczek konsumpcyjnych waha się od 8,5 proc. do nawet 26 proc. w zależności od banku i warunków kredytu. Dwuprocentowa podwyżka tego oprocentowania oznacza, że miesięczne raty spłat mogą wzrosnąć od kilku do nawet 10 proc. Na przykład w przypadku pożyczki w wysokości 10 tys. zł, zaciągniętej na 5 lat na 10 proc. w stosunku rocznym, miesięczna rata wzrośnie z 222 do 243 zł. Mniejsza podwyżka będzie w przypadku kredytów na krótkie terminy, np. w przypadku kredytu o wysokości 3 tys. zł, udzielonego na 12 miesięcy na 10 proc., rata wzrośnie z 275 do 280 zł. Na razie jednak banki nie ujawniają planów podwyżek, a część zdecydowanie zaprzecza. - Nie mamy konkretnych planów, ale podwyżka taka nie jest wykluczona - przyznaje jednak Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku.

Zdaniem analityków banki niechętnie informują o podwyżkach, nie chcąc odstraszać klientów. Wprowadzają je bez rozgłosu, tak jak po ostatniej decyzji KNF o podwyżce stóp procentowych. W PKO BP minimalne oprocentowanie wzrosło w sierpniu z 9,5 do 9,75 proc., z kolei BZ WBK półtora miesiąca temu podniósł maksymalne oprocentowanie z 17,2 do 25,9 proc.

Ale jest więcej złych wiadomości. Wysokie koszty pieniądza na rynku międzybankowym sprawią, że nie tylko wzrośnie oprocentowanie pożyczek na cele konsumpcyjne, ale znikną kredyty okazyjne na tzw. 0 proc. Takimi promocyjnymi kredytami kuszą banki, które współpracują z sieciami elektromarketów. Niedawno wycofał się z nich Lukas Bank. - Spodziewam się, że po Nowym Roku znikną zupełnie. Bankom przestanie się opłacać taka współpraca z hipermarketami - mówi Macierzyński.

Już dziś raty 0 proc. są praktycznie fikcją. Opowiadają o tym klienci sieci marketów. - Niedawno chciałem kupić laptop w Saturnie. Kiedy tylko pojawiła się promocja raty 0 proc., upatrzony przeze mnie sprzęt w najbardziej atrakcyjnych cenach zdrożał o 10 proc. - opowiada Dariusz Rybaczyk z Warszawy.

Eksperci zapowiadają jednak, że chociaż oprocentowanie wzrośnie, to wciąż stosunkowo łatwo będzie uzyskać pożyczkę. Tak jak dziś będzie można ją uzyskać w 15 minut, przez internet, na dowód. - Nie przewidujemy wprowadzenia specjalnych obostrzeń. Wysokie ryzyko banki rekompensują sobie wysokim oprocentowaniem - mówi Paweł Majtkowski z Expandera.

A to oznacza, że nasze zadłużenie będzie nadal dynamicznie rosnąć. Z danych NBP wynika, że Polacy zadłużają się na potęgę. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy zadłużenie z tytułu szybkich pożyczek wzrosło o 10 proc. do 87 mld zł. Dodatkowo zadłużenie na kartach kredytowych przekracza już 11 mld zł. To o 60 proc. więcej niż przed rokiem.

Jednak w przypadku znacznego osłabienia gospodarki i wzrostu bezrobocia zadłużenie może dla wielu gospodarstw domowych okazać się niebezpieczne. Tym bardziej że nasze pensje nie będą rosły już tak szybko. Z raportu Biura Informacji Gospodarczej "InfoMonitor" wynika, że obecnie już ponad 1,2 mln osób ma bardzo poważne problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Wartość długów, których klienci nie regulują od co najmniej sześciu miesięcy, wynosi obecnie ponad 7 mld zł.

Jak wybrać?

Zanim zaciągniesz kredyt, porównaj oferty w kilku bankach: * Sprawdź oprocentowanie. Banki na swoich materiałach promocyjnych podają zwykle nominalną stopę procentową. Rzeczywiste oprocentowanie jest o kilka, a czasem nawet kilkanaście punktów wyższe. * Poproś o policzenie całkowitych kosztów kredytu. Banki oprócz oprocentowania pobierają zwykle także prowizje za jego udzielenie, koszty ubezpieczenia, a czasem jeszcze inne dodatkowe opłaty. Wybierz kredyt, którego koszty całkowite będą najmniejsze.

NaszeMiasto.pl
Joanna Pieńczykowska, Ryszard Brzózka

Partnerzy

Kredyty mieszkaniowe, Kredyty Hipoteczne, Pożyczki Hipoteczne, Refinansowanie, Kredyty Konsolidacyjne. Kredyty mieszkaniowe, Kredyty Hipoteczne, Pożyczki Hipoteczne, Refinansowanie, Kredyty Konsolidacyjne.
Hosting Transport Samochodowy Ogłoszenia online Ogłoszenia oświetlenie lampy sklep lampy warszawa Wagi sklep